جمعه - ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

کمی مخابرات

چند وقت پیش وقتی که درباره ویروس Mydoom چند پست مختلف داشتم متوجه لینک های ورودی به وبلاگ از سایت شرکت مخابرات ایران شدم.این برای بار دوم بود که دوستان گرداننده وب سایت شرکت مخابرات ایران که خوشبختانه جزو قسمت های پویای این سازمان هستند از نوشته های من نام می بردند.

در ابتدا از این مسائله یاد نکردم و تصمیم گرفتم هر روز به این وب سایت سر بزنم.نتیجه این شد که امشب کمی درباره این وب سایت بنویسم.

توی این چند وقت متوجه شدم که اولا گردانندگان این وب سایت همگام با سایر وبلاگ ها و وب سایت های خبری – آموزشی و یا تحلیلی مطالب وب سایت خود را به روز می کنند.

تقریبا اکثر اوقات در صفحه اول علاوه بر چند خبر یک یا بیشتر مقاله علمی نیز وجود دارد.گاهی این نوشته ها اثری از گردانندگان سایت می باشد و یا از مطالب سایت های دیگر استفاده شده است ، مانند مقاله محمدرضا طاهری در باره گوگل.

همیشه اخبار و اطلاعیه های مربوط به این سازمان معمولا با سرعت خوبی در صفحه اول درج می شود و به همین دلیل اطلاعیه های این سازمان با کمی تاخیر در فضای مجازی ایرانیان منتشر می شود.و باز هم به عنوان نمونه اطلاعیه ثبت نام تلفن همراه.

با اینکه این وب سایت فقط به زبان های فارسی و انگلیسی منتشر می شود اما با بهره گیری از سرویس ترجمه آلتاویستا محتویات انگلیسی به زبان ها فرانسوی ، آلمانی و چینی نیز در دسترش می باشد.

وب سایت اخبار خود را به صورت XML نیز منتشر می کند و از قسمت های جالبی مانند فوتولاگ نیز بهره می برد.علت استفاده از کلمه جالب وجود چنین قسمتی برای یک نهاد کاملا رسمی و دولتی می باشد. و این هم نمونه برای این قسمت.

 

و حالا انتقاد :

از اولین مشکلاتی که به نظر من میرسد عدم به کار گیری گرافیک مناسب در این وب سایت می باشد.هر چند مقالات و نوشته های علمی ، همچنین اخبار با صحت علمی خوبی نگارش شده اند اما در بیشتر مواقع ضعف در قسمت گرافیک کاملا مشهود است.استفاده از نماد ها و اشکال به نسبت قدیمی با توجه به محتوای پویای این وب سایت ممکن است آن را کمی تکراری و خسته کننده کند.

 

ایراد دوم مربوط به مقالات و گزارش ها می باشد.هر چند نوشته های ارزشمند و گزارشات مستندی در وب سایت یافت می شود مانند این – امنیت هسته Linux –  اما عدم صفحه بندی مناسب برای آن ها از ارزش این مقالات کم کرده است.عدم وجود نسخه قابل چاپ ،نحوه صفحه بندی روزنامه ای و شاید عدم وجود قسمت تماس با نگارنده از دیگر کاستی هایی است که به نظر من می رسد.

 

 — حاشیه :اصلا مگه کسی اینجا از من نظر خواسته یا به من ربطی دارد؟یا احیانا من سواد کافی برای اظهار نظر دارم؟ پاسخ تمامی این سئوالات به وبلاگ بودن اینجا بر می گردد ،یعنی همه ی این ها نظرات شخصی من می باشد که احتمال دارد اشتباه باشند و یا یعضی دوستان خوششان نیاد.لحن رسمی این نوشته علتی بر درست بودن آن نمی باشد،قسمت نظر دهی هم برای همین می باشد. —

 

حرف آخر : برای مخابراتی ها : دوستان عزیز از وب سایت فعال شما متشکرم.ای کاش کمی به قیافه آن هم برسید.گرافیک سبک اما شکیل تر و اسکرین شات های کم حجم تر وب سایت شما را جذاب تر می کند.

 

و سایر دوستان : من خیلی کوچک تر از آن هستم که درباره ی یک سازمان به این بزرگی نظر بدهم اما اینجا افکارم رو با شما به اشتراک می گزارم.اکثر ما ایرانی ها از مخابرات دل خوشی نداریم و اهالی اینترنت هم از سایرین دلخوری بیشتری نسبت به این نهاد دارند.من خودم وقتی دیدم از نوشته های من درباره ویروس استفاده شده است در ابتدا چون در سایت شرکت مخابرات بود دلخور شدم اما چون خط آخر نوشته من رو یاد یکی از دوستان قدیمی انداخت کمی بیشتر فکر کردم.بعد از چند روز هم به این نتیجه رسیدم حالا که نمی شود افکار این سازمان را تغییر داد باید ما استفاده کننده ها به فکر بازگویی مشکلات باشیم.

مانند مطلبی که در ایرانتسول در باره ی سیستم فیلترینگ نوشته شد.و یا مانند نوشته زهیر درباره نقص امنیتی در سیستم SMS سازمان.پست طولانیی شد امیدوارم بیهوده نبوده باشد. 

 

همچنین ببینید

سنسورهای تشخیص زلزله

در مورد تشخیص زود هنگام زلزله و سیستم های هشدار مانند Earthquake Warning System دوست …

5 نظر

  1. تحلیل جالبی داشتی.
    موفق باشید.

  2. سایت negmeراببندید ترا به خدا