چهارشنبه - ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

یک افسانه – شنود موبایل بدون برقراری مکالمه

در دنیای امنیت و ضدامنیت به صورت بسیار زیادی افسانه، شایعه و بزرگنمایی وجود دارد. برخی اوقات علت این مطالب عدم وجود دانش کافی و برخی اوقات ایجاد ترس برای اهداف تجاری  و یا حاکمیتی است.

یکی از این شایعه ها که پس از نشر مطلبی درباره تلاش FBI در مبارزه با خلافکاران سازماندهی شده منتشر شد، امکان شنود محیط اطراف موبایل بدون دسترسی فیزیکی به موبایل می باشد. در این نوشته ذکر گردید بر اساس تکنیکی به نام roving bug مراجع قانونی امکان شنود محیط اطراف را خواهند داشت. داستان خبری کامل را در FBI taps cell phone mic as eavesdropping tool که cnet منتشر کرد بخوانید.

چیزی که باعث بزرگنمایی در این مورد بود عدم تعیین دقیق مکانیزم فعال سازی این روش بود. فرضیه اول این است که اپراتورها بدون نصب برنامه ای خاص یک تماس را با موبایل برقرار می کنند و موبایل به صورت خودکار بدون وجود نشانه ای تماس را پاسخ می دهد. فرضیه دوم ارسال برنامه ای از طرف اپراتور برای موبایل و نصب برنامه بر روی گوشی است. و فرضیه سوم استفاده از ضعف های برخی مدل ها برای انجام این کار است. در هر صورت تمامی مطالبی که در این مورد وجود دارد به صورت شایعه بیان شده اند و این شایعه تبدیل به افسانه ای شده است که امنیت محیطی را از شما می گیرد.

منتقد همیشگی Bruce Schneier در این مورد نوشته ای دارد که کامنت های مطلب بیشتر از خود مطلب مهم است. بخوانید Remotely Eavesdropping on Cell Phone Microphones

همچنین ببینید

مرور مختصر بر ادبیات بازاریابی دیجیتال

دوره فشرده بازاریابی دیجیتال چیست؟ دوره فشرده بازاریابی دیجیتال که در ۲ روزه برگزار خواهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.