جمعه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

چند نکته برای تحلیل وب و آمار iran.ir

مطلب “انتقاد هایی به iran.ir” با بازخورد خوبی مواجه شد. تعدادی از ایرادات بر طرف شد و تلاش هایی برای ارایه آمار استفاده از سایت انجام شد. چند مطلب جالب هم درباره iran.ir منتشر شد، که در ادامه، به برخی موارد اشاره می کنم!

نکته: برای تحلیل آمار دسترسی به یک وب سایت، همیشه می بایست حداقل این پارامترها را مورد توجه داشته باشیم:

  1. تفاوت Hit و Visit برای یک وب سایت. منظور از Hit تعداد درخواست هایی است که  به وب سرور ارائه دهنده یک وب سایت ارائه می شود. منظور از Visit تعداد بازدید های  موثری است که از یک وب سایت انجام شده است. به عنوان مثال، یک Visit می تواند خود  شامل 10 درخواست از صفحات مختلف یک وب سایت باشد.
  2. زمان صرف شده برای مرور یک وب سایت. فرض کنید یک سایت اطلاع رسانی، با در نظر  گرفتن 3 زیر مجموعه برای رسیدن به اطلاعات مورد نظر وجود دارد. با توجه به سرعت  دسترسی کاربران و میانگین های به دست آمده از وب سایت، برای رسیدن به هر صفحه آن  وب سایت 20 ثانیه زمان لازم است. یعنی زمان تقریبی برای استفاده از اطلاعات آن وب  سایت در حدود 20*3 ثانیه می باشد. حال اگر بازدید موثر از آن وب سایت فقط به شرطی  انجام می شود که به یک اطلاع دسترسی پیدا شده باشد، پس بازدید هایی با زمان سپری   شده کمتر از 60ثانیه قابل استناد نخواهد بود.
  3. برای اطلاعات بیشتر به Web analytics مراجعه  کنید.

    –
پورتال ایران 15 بار مورد حمله قرار گرفت.

به طور حتم هر وب سایتی، مورد توجه نفوذگران و متخصصان امنیتی  است. اگر وب سایت  مهم و مورد توجهی باشد، به همان نسبت علاقه برای دسترسی به آن بیشتر خواهد بود. در  این مطلب، اشاره شده است با توجه تدابیر امنیتی اندیشیده شده اتفاقی برای وب سایت Iran.ir رخ نداده است. احتمالا به روز رسانی سرور، php و جوملا سانسور شده این وب  سایت جزو این تدابیر نبوده است. :)

    – یک میلیون مراجعه به پرتال ایران در 2 روز

ارائه آمار کار بسیار نیکویی است، اما این آمار می بایست قابل استناد و همراه با ارائه تحلیل  بسیار دقیقی باشد. یک میلیون مراجعه آیا به معنی یک میلیون بازدید یکتا و یا یک میلیون  درخواست دسترسی به وب سایت است؟ این تعداد کاربران آیا بازدید موثری داشته اند؟ آیا  حداقل زمان لازم برای کسب اطلاعات از وب سایت را داشته اند؟ نوع دسترسی به صفحات  چگونه بوده است؟ آیا این آمار مربوط به بازدید کنندگان واقعی است و یا روبوت ها؟ برای  روشن تر شدن مطلب فرض کنید این وب سایت مورد بررسی صحت کارکرد قرار گرفته  باشد، در این صورت به عنوان مثال برای Scan time 104 minutes تعداد Total number  of requests 7965 انجام شده است…

    – تعداد سرویسهای پورتال ایران دو برابر شد

منظور از سرویس احتمالا همان لینک های اضافه شده به وب سایت است :) این مطلب را  بخوانید: پورتال مـــــلـــــی افتتاح شد!

    – فاز نخست پورتال خدمات الکترونیکی ایران افتتاح شد.

البته این مطلب هیچ سند خاصی ندارد، ولی یک قسمت جالبناک دارد، فکر می کنم اگر در  مورد این قسمت چیزی ننوشت هم، خود مطلب را می رساند. امیدوارم مسئولین فهرستی از وب سرویس های راه اندازی شده و قسمتی از APIهای عمومی پرتال تخصصی را برای  استفاده عمومی معرفی کنند!

این پورتال با استفاده از نیروی توانمند متخصصان  ایرانی و با رعایت استانداردها و نرم افزارهای آزاد،  طراحی و برنامه سازی شده است. تمامی برنامه های  استفاده شده در این پورتال از سیستم عامل تا بانکهای اطلاعاتی و غیره از محصولات و برنامه های متن باز مانند لینوکس استفاده شده است که مشکل حق لیسانس نرم افزاری برای آن وجود ندارد. در طراحی هسته سامانه، رابط کاربری و ظاهر گرافیکی از آخرین استانداردهای نرم افزاری مانند UML، XML، WEB Service، AJAX و غیره استفاده شده که خود نشاندهنده به روز بودن دانش فناوری اطلاعات در داخل ایران است. بانک اطلاعاتی سامانه که بانک متن باز MySQL است، با توجه به نحوه طراحی بانک اطلاعاتی، کاملا مقیاس پذیر برای گسترده شدن روزافزون پورتال است.

همچنین ببینید

فرمت ویدیویی جدید MPEG-5

مدتی است که شرکت‌های سامسونگ، کوالکام و هواوی با برنامه‌ریزی بهره‌برداری تجاری گسترده از شبکه‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.