#تکوپدیا

حرکت آهسته ۱ میلیون فریم در ثانیه

فیلم‌برداری حرکت آهسته که تا همین 10 سال پیش تکنولوژی لوکسی محسوب میشد، در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی‌های CMOS به دوربین‌ گوشی‌های همراه وارد شده است. و حالا فیلم‌برداری حرکت فوق آهسته در حال توسعه تکنولوژی و پیشرفت است.
یکی از اتفاقات جدید در این زمینه ورود سنسورهایی با تکنولوژی روشنایی پسین (back side illumination) پیشرفته به حوزه‌ی دوربین‌های Slow Motion تجاری و در دسترس عموم است. شرکت فانتوم در بهار 1400 با معرفی تجاری این سنسورها در دوربین‌های سری TMX 7510 دسترسی به سرعت خالق‌العاده 1.75 میلیون فریم در ثانیه را امکان پذیر کرد. با این نرخ اعجاب‌انگیز یعنی مدت زمان یک ثانیه فیلم‌برداری برابر با حدود 19 ساعت نمایش با استاندارد 25 فریم در ثانیه خواهد بود.

دوربین حرکت آهسته Phantom TMX

دوربین فیلم‌برداری فوق آهسته TMX 7510 با ظرفیت ثبت 75 گیگاپیکسل در ثانیه در حالت ایده‌آل می‌‎تواند با نرخ 76000 fps با کیفیت تصویر Resolution معادل حدودی HD یعنی 1280×800 پیکسل فیلم‌برداری انجام دهد. همین دوربین با کاهش کیفیت فیلم‌برداری به 640×384 می‌تواند با سرعت 308000 فریم در ثانیه فیلم‌برداری انجام دهد. تمام این‌ موارد در حالتی است که تا کمتر از 6 ماه پیش، در حالات مشابه رسیدن به سرعت 30000 فریم در ثانیه به سختی امکان پذیر بود.

دوربین حرکت آهسته TMX 7510
دوربین حرکت آهسته TMX 7510

اهمیت دستیابی به چنین سرعت‌هایی برای فیلم‌برداری فوق‌آهسته، امکان ثبت بازخوردهای فیزیکی از اتفاقاتی است که تابحال درک شهودی از آن‌ها وجود نداشته است. بررسی کنش‌های فیزیکی اجسام و نحوه‌ی اتفاق تراکنش‌های شیمیایی از مهمترین مواردی است که بجز سرگرمی برای چنین‌ سرعت‌هایی راهگشا خواهد بود.

تکنولوژی حرکت آهسته BSI

شرکت سازنده دوربین‌های فانتوم برای معرفی back-side illuminated این فایل را آماده کرده است. بر اساس برداشت غیرتخصصی من، افزایش قابل توجه حساسیت سنسورها با استفاده نور افشانی بیشتر بر روی سنسور و همچنین بهبود زمان بازتاب نور بر روی سنسورها این فرآیند امکان پذیر شده است. برای استفاده و ثبت کامل این تصاویر این دوربین با سایز متوسط تا ۵۱۲ گیگابات حافظه RAM و 8 ترابایت فضای ذخیره سازی دارد.

سنسور حرکت آهسته Back Side Illumination

نمونه ویدیوهای حرکت آهسته TMX

در حال حاضر بهترین ویدویی‌هایی که برای معرفی نمونه خروجی این دوربین و تکنولوژی در دسترس است، نمونه کارهای کانال یوتیوب The Slow Mo Guys است. دو ویدیو زیر را برای لذت و آشنایی بیشتر ببینید:

شکستن گیلاس شیشه‌ای با صدا در ۱۸۷۵۰۰ فریم در ثانیه
معرفی قابلیت‌های TMX 750 – هر ثانیه اتفاق برابر با یک ساعت نمایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرمت ویدیویی جدید MPEG-5

مدتی است که شرکت‌های سامسونگ، کوالکام و هواوی با برنامه‌ریزی بهره‌برداری تجاری گسترده از شبکه‌های مخابراتی 5G نسل پنجم و استقبال بیشتر از استانداردهای ویدیویی

ادامه مطلب »