سیستم های ردیابی و کشف نفوذ توزیع شده – dIDS

سیستم های ردیابی و کشف نفوذ توزیع شده که با dIDS از آن یاد می کنیم،از چندین IDS در یک شبکه بزرگ تشکیل شده اند. تمامی این Intrusion Detection System ها، در ارتباط با یدیگر هستند و یا به وسیله یک سیستم (شاید یک سرور) مرکزی در حال پایش شبکه، تحلیل رویدادها و جمع آوری اطلاعات حمله های شناسایی شده، می باشند. این ترکیب برای جمع آوری اطلاعات امکان ایجاد یک دید وسیع برای تیم امنیتی/نگهدارنده شبکه در مورد وقایعی که در هر لحظه در حال جریان است را فراهم می کند.

یک distributed IDS به سازمان ها و اپراتورهای شبکه اجازه می دهد تا به صورت موثر و مستند منابع شبکه ای و سازمانی خود را تحت کنترل قرار دهند و در صورت نیاز به سرعت اطلاعات مورد نیاز را از سیستم بیرون بکشند. برای آشنایی بیشتر مقاله زیر را بخوانید:

An Introduction To Distributed Intrusion Detection Systems

Due to the greater view the agent allows the analyst to achieve, the dIDS offers the incident analyst many advantages over other single mode IDS systems. One of these advantages is the ability to detect attack patterns across an entire corporate network, with geographic locations separating segments by time zones or even continents. This could allow for the early detection of a well-planned and coordinated attack against the organization in question, which would allow the security people to ensure that targeted systems are secured and offending IPs are disallowed any access. Another proven advantage is to allow early detection of an Internet worm making its way through a corporate network. This information could then be used to identify and clean systems that have been infected by the worm, and prevent further spread of the worm into the network, therefore lowering any financial losses that would otherwise have been incurred.

تبادل اطلاعات بین IDS ها در سه گونه تقسیم بندی می شود. دسته اول محصولاتی که برای dIDS طراحی شده اند و با استفاده agentهای مختلف در نقاط مختلف شبکه اطلاعات را برای سرور کنترلی IDS ارسال می کنند. دسته دوم محصولاتی که شامل IDS هایی از یک دسته هستند و لاگ فایل های خود را در یک محل متمرکز ذخیره می کنند و مانند دسته اول ادامه کار می دهند. و بالاخره دسته سوم که شامل IDS ها و IPS های (به طور کلی آن ها را sensor خطاب می کنیم.) مختلف از مارک های متفاوتی هستند که به وسیله ابزار های مدیریت سیستم های امنیتی لاگ فایل ها را ذخیره و پردازش می کنند. استاندارد تبادل اطلاعات در سنسور ها، در قالب یک پیش نویس استاندارد IETF در حال شکل گیری است.

The Intrusion Detection Message Exchange Format (IDMEF) is intended to be a standard data format that automated intrusion detection systems can use to report alerts about events that they deem suspicious. The development of this standard format will enable interoperability among commercial, open source, and research systems, allowing users to mix-and-match the deployment of these systems according to their strong and weak points to obtain an optimal implementation.

به دو علت پروژه های کمی در مورد dIDS هم اکنون وجود دارد. اولین مورد عدم درک نیاز به چنین سیستمی در بخش تجاری و صنعتی و دلیل دوم نو بودن چنین ترکیبی است. همانطور که پیشتر گفتم، IDMEF هنوز به حالت استاندارد در نیامده است. البته جایگزینی این سیستم به وسیله سیستم های یکپارچه مدیریت امنیت گران قیمت نیز دلیل دیگری در کم بودن پروژه ها است. تعدادی از این پروژه ها را در freshmeat ببینید. بدنیست نگاهی هم به پروژه رو به پیشرفت Prelude Hybrid IDS ( حداقل What is Prelude Hybrid IDS را بخوانید.) بندازید.

* این مطلب مقدمه ای است برای سری نوشته های امنیت در عمق که در Secure2S بیشتر در مورد آن ها خواهید خواند. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در میان بگذارید. مجموعه نوشته های امنیت در عمق، تلاش خواهد کرد تا به امنیت در شبکه های بزرگ و تجاری و همچنین نکات امنیتی که کمتر به آن ها پرداخته می شود بپردازد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.