جمعه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

نقشه ساز گوگل برای ایران

نقشه ساز گوگل به شما امکان مشارکت، به اشتراک گذاری و ویرایش قسمت های مشخصی ازاطلاعات نقشه های دنیا را می دهد. به محض آنکه با مفاهیم Google Map Maker آشنا شدید، شما می توانید به مکان یابی، ترسیم، برچسب گذاری، تشریح و مناسب سازی اطلاعات نقشه محلی خویش بپردازید. این اطلاعات می تواند شامل چنین گزینه هایی باشد:

 • محدوده های تجاری، دولتی و عمومی
 • محله ها، نواحی شهری، نواحی مسکونی و بخش های منطقه ای
 • جاده ها، خیابان ها، مسیرهای دسترسی و ماننده آن
 • نقاط مختلف عمومی و تجاری (مانند بانک ها، بیمارستان ها، پارک ها، شرکت ها و سازمان های بزرگ، مراکز خرید، مراکز توزیع سوخت…)

گوگل ابزار Google Map Maker را به تازگی برای نواحی کشور ایران نیز در دسترس قرار داده است و شما می توانید با استفاده از نقشه ساز گوگل مقدمات ایجاد نقشه ای عالی برای تهران و ایران را ایجاد نمایید. به نمایی از میدان انقلاب در حالت Hybrid و نقشه میدان ونک توجه کنید:

با استفاده از نقشه ساز گوگل، شما به راحتی با استفاده از ابزارها و راهنما های موجود به یک نقشه کش شهری تبدیل خواهید شد که می توانید کیفیت اطلاعات نقشه های ناحیه خود را بهبود بخشید.

گوگل شما را برای نقشه کشی تمامی نقاط ایران دعوت کرده است، از این فرصت ویژه برای شفاف سازی اطلاعات و دسترسی آسان به آن ها استفاده کنید.

نقشه ساز گوگل از این قسمت ها تشکیل شده است:

 1. My MapMaker – برای مشاهده و مدیریت تغییراتی که شما در نقشه ایجاد می کنید.
 2. Moderate / Neighborhoods – با کلیک بر روی این قسمت می توانید تغییرات سایر کاربران را ببینید و بر آن ها اظهار نظر کنید.
 3. Map search – برای جستجو موقعیت های جغرافیایی، مکان ها و نام کسب و کارهای مختلف
 4. Edit toolbar – جستجو برای اطلاعاتی که می توانید ویرایش کنید.
 5. Add toolbar – برای کشیدن خط، نقاط و نواحی
 6. Views – برای نمایش نماهای مختلف (شامل عکس های ماهواره ای)
 7. Settings – انجام تغییرات در تنظمیات محیط کاری شما.
 8. Link to this page – پیوند صفحه های که در حال ویرایش آن هستید.
 9. Stats – نمایش آمار مربوط به شما برای ناحیه ای که در حال بازدید از آن هستید.
 10. Left panel – محل نمایش اطلاعات مختلفی در ارتباط با نقشه
 11. Navigation controls – ابزارهای پیمایش در نقشه
 12. Map – محل نمایش نقشه
 13. Info window – محل نمایش اطلاعات در دو حالت Basic و Detailed

چگونه به بهبود اطلاعات مختلف برای نواحی ایران کمک کنیم؟

 • با توجه به میزان دقت بالای این نقشه های گوگل (که تا به حال آن ها را برای نواحی مختلف ایران در Google Map منتشر نکرده است.) شما می توانید در مدت زمان کوتاهی و با صرف زمان بسیار مناسبی این نقشه را برای انتشار نهایی آماده کنید. بسیار بدیهی است با انتشار و توسعه مناسب این نقشه امکان بهره برداری از سرویس های مختلف آن به زودی فراهم خواهد شد.
 • اگر شما به هر نحوی از دستگاه های GPS استفاده می کنید، می توانید در مواقع بیکاری مکان های مختلف و مهم (مانند بانک ها، بیمارستان ها، فروشگاه ها، کافی شاپ و رستوران ها) را علامت گذاری کنید و در فرصت مناسب آن ها را در نقشه ساز گوگل اضافه کنید.
 • با توجه به فیلد های اطلاعاتی مختلف، اگر شما در مورد نقطه ای که اطلاعات آن را وارد می کنید اطلاعات بیشتری دارید (مانند نام کامل، شماره تلفن، آدرس ایمیل، آدرس وب، تلفن…) می توانید تمامی آن ها را نیز وارد کنید.
 • این اطلاعات، برای تمام دنیا مورد استفاده قرار خواهند گرفت، لطفا نام گذاری ها را به خوبی رعایت کنید، نام ها را به زبان انگلیسی و کامل وارد کنید، از وارد کردن اطلاعات پوچ پرهیز کنید و به خوبی بر کار دیگران نظارت کنید.
 • اگر در مورد موقعیت مکانی برای اضافه کردن شک دارید، می توانید از حالت Hybrid استفاده کنید.

در حالت Hybrid شما نقشه و اطلاعات را بر روی نمایی ماهواره ای از محل خواهید داشت. به این وسیله شما می توانید اطلاعات را به صورت دقیق تری وارد نمایید.

همچنین ببینید

سنسورهای تشخیص زلزله

در مورد تشخیص زود هنگام زلزله و سیستم های هشدار مانند Earthquake Warning System دوست …

2 نظر

 1. من شروع به توسعه این نقشه می کنم. :دی شما هم شروع کنید

 2. از اطلاعات خوب شما سپاسگزارم
  نبود راهنمای فارسی برای این ابزار تازه و مهم کار را کند می کرد که نوشته و راهنماییهای ممتاز شما این کمبود را برطرف کرد
  کمی شگفتی داره که سایت http://www.mobilestan.net/showthread.php?t=52548
  که همین نوشتار را به نقل از سایت شما درج کرده است و البته ماخد را نیز با رعایت امانتداری درج کرده است، در صفحه گوگل http://google-latlong.blogspot.com/2008/09/google-map-maker-launched-to-17-more.html درج شده اما سایت شما که منبع اصلی خبر بوده درج نشده است.
  به هر حال از گزارش و راهنمای خوبتان سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.