ماهواره امید در مدار قرار گرفته است

تقریبا ماهواره امید به صورت رسمی از سوی دنیا پذیرفته شد. ماهواره امید که از خانواده ماهواره های کوچک است، روز دوشنبه بر روی یک موشک سفیر۲ در حوالی ساعت ۱۸۳۰ GMT (البته به گفتی برخی از سازمان ها ۱۸۳۶ یا ۱۸۳۸ GMT) پرتاب شد. موشک ۲۲متری سفیر، احتمالا از سمت سمنان به فضا ارسال شده است. بر اساس نظر Charles Vick مسیر پرتاب برای جلوگیری از عبور از کشورهای همسایه از سمت جنوب اقیانوس هند ادامه پیدا کرده است. سایت پرتاب موشک بر طبق گمانه زنی های موجود احتمالا در سمنان و با نام سایت کاوشگر بوده است. تا به حال دو جسم در مدار شناسایی شده اند که ماهواره امید و قسمت سوم موشک را شامل می شود.

با توجه به عدم ارایه مشخصات موشک سفیر۲، نظرهای متفاوتی در این زمینه وجود دارد. اما با توجه به وزن ماهواره و اندازه ای که رصدکننده های آماتور درباره موشک اعلام کرده اند، این موشک از موشک های اسکاد کاملا بزرگتر بوده است.

حداقل فاصله مداری که ماهواره امید در آن قرار دارد ۲۵۲ کیلومتر و حداکثر ۳۸۳ کیلومتر است و در بازه های ۵۴۴۲ ثانیه ای به دور زمین می چرخد. برای اطلاعات دقیقتر می توانید از OMID Satellite details 2009-004A NORAD 33506 استفاده کنید.

NORAD ID: 33506
Int’l Code: 2009-004A
Perigee: 252.8 km
Apogee: 383.5 km
Inclination: 55.5°
Period: 90.7 min
Launch date: February 2, 2009
Source: Iran (IRAN)

هر چند با ارایه اطلاعات اولیه از سوی سازمان پرتاب کننده، گمانه زنی ها علمی تر می توانست باشد، با این حال تمامی تحلیل ها بر قدرت موشک سه مرحله ای تاکید دارد. ورود ایران با وجود تحریم ویژه به کلوب کشورهای دارای تکنولوژی پرتاب ماهواره جای تفکر دارد.

سایر کشورها به ترتیب عبارتند از:

۱ – ۱۹۵۷ – شوروی سابق
۲ – ۱۹۵۸ – آمریکا
۳ – ۱۹۶۵ – فرانسه
۴ – ۱۹۷۰ – ژاپن
۵ – ۱۹۷۰ – چین
۶ – ۱۹۷۱ – انگلستان
۷ – ۱۹۷۹ – اتحادیه اروپایی
۸ – ۱۹۸۰ – هند
۹ – ۱۹۸۸ – اسراییل
۱۰ – ۲۰۰۹ – ایران

1 فکر می‌کنند “ماهواره امید در مدار قرار گرفته است

  1. بازتاب: رویت ماهواره امید | #تکوپدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.