چهارشنبه - ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
معرفی رک‌های ذخیره‌سازی پتاباکس از آرشیواینترنت

پتاباکس – ذخیره‌سازی برای تمام فصول

اگر مقدار زیادی داده دارید، که نیازمند نگهداری آن‌ها برای مدت زمان زیادی هستید، روش‌های مختلف و اعجاب‌انگیزی در اختیار شماست. راه‌حل‌های تجاری مختلف از شرکت‌هایی مانند HP ویا Hitachi و یا IBM ویا EMC و … در اختیار شماست. تمامی این راه‌حل‌ها نیازمند بودجه‌هایی هم وزن جعبه این سخت‌افزارهاست.

اما اگر یک بنیاد غیرانتفاعی بی‌پول مثل آرشیو اینترنت هستید، شاید یک راه‌حل کم خرج و قابل توسعه ایجاد کنید. Archive.org در سال ۲۰۰۴ با رک‌هایی به ظرفیت ۱۰۰ ترابایت آغاز به پیاده‌سازی پتاباکس کرد. هدف از پتاباکس، ایجاد یک رک، با کاربری ذخیره‌سازی بلند‌ مدت داده‌ها با کمترین هزینه ممکن و سبزترین روش ممکن بود. بعد از چندین سال، چهارمین نسخه با عنوان PetaBox4 طراحی و پیاده سازی شده است. هر کدام از این رک‌ها بسته به سال ساخت از ۴۵۰تا ۶۵۰ ترابایت ظرفیت دیسک خام پشتیبانی می‌کند.

هر کدام از این رک‌ها با استفاده از یک سرور که بر روی آن نسخه ویژه‌ای از اوبانتو سرور نصب شده است به یک حلقه اتصالات ۱۰گیگابیت متصل شده است.

اطلاعاتی که در این رک‌ها ذخیره می‌شود، تا چندی قبل تنها صفحات وبی بود که در اینترنت در حال رشد بوند. اما مدتی است که علاوه بر صفحات اینترنت، ویدیوها، کتاب‌ها و صداهای موجود نیز در این آرشیو نگهداری می‌شود.

از تابستان پارسال، چندین کتاب‌خانه نیز نسخه‌هایی از کتاب‌ها را برای بایگانی در اختیار اینترنت آرشیو قرار دادند. بخش زیادی از کتاب‌هایی که تنها نسخه های فیزیکی آن‌ها در دسترس بود به وسیله مادران و پدران علاقه‌مند در تابستان سال گذشته اسکن شد و به بایگانی اینترنت آرشیو افزوده شد. هم اکنون هر فرد به راحتی امکان امانت گرفتن ۵ نسخه از این کتاب‌ها را (که شاید نایاب شده باشند) در اختیار دارد.

یکی از محل‌های درآمد Archive.org فروش این نسخه‌های اینترنت به شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکز پژوهشی است. شاید روزی در همین نزدیکی یک نسخه از اینترنت با کانتینر خالی شد!

این هم یادگاری از تکوپدیا از در ۸ سال پیش! چقدر این تمپلیت آن زمان دوست داشتنی بود!

 

همچنین ببینید

کارخانه رمزارز Kryptsy

همزمان با داغ شدن بازار استفاده از برق ارزان قیمت ایران، سازمان‌های زیادی به فکر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.