مسیر آشتی

من معمولا برای سخنرانی‎های عمومی به جز ارزش خبری اهمیت دیگری قائل نیستم. هنگامی که این سخنرانی‌ها به هر شیوه‌ای از سوی دولتمردان انجام می‌شود به سختی می‌توان این حرف‌ها را باور کرد. در حال حاضر آقای حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران در حال سخنرانی تلویزیونی هستند و در خصوص موارد اقتصادی و اجتماعی صحبت می‌کنند.

به جز تاکیدهای بسیار زیادی که ایشان در خصوص اختصاص یارانه برای امور زیربنایی و سلامتی کشور دارند، تاکید زیادی نیز بر روی محل هزینه کرد مبلغ صرفه جویی یارانه ذخیره شده افرادی که ثبت نام نکرده‌اند، دارند. من بر خلاف شاید بیشتر افرادی که می‌شناسم برای دریافت مبلغ یارانه نقدی ثبت نام نکرده‌ام. تمایل دارم به عنوان یک شهروند چند سوال را مطرح کنم:

  1. آیا دولت برای ایجاد تغییراتی که هر روز نوید آن را می دهند برنامه‌ی اطلاع رسانی شفافی دارد؟ آیا دولت روشی را پیش بینی کرده است که ایرانیان از نحوه هزینه کرد ۱۱۲ میلیارد تومان صرفه جویی ماهیانه اطلاع داشته باشند؟
  2. آیا برای دولت و دولتمردان مهم است که نتایج پروژه ها به صورت واقعی و شفاف در اختیار مردم قرار داده شود؟ آیا روشی وجود دارد که من بدانم تورمی که آقای روحانی در خصوص کاهش آن صحبت کرده اند در خرید روزانه من از سوپر مارکت محل نیز تاثیر دارد؟
  3. آیا در خصوص بهبودهایی که در نظام سلامت وعده آن را می دهید کنترل دقیقی وجود دارد؟ آیا بیمارستان های مناطق محروم و شهرستان ها حداقل امکانات را خواهد داشت؟
  4. آیا دولت برنامه ای برای تولید ثروت در کنار توسعه زیرساخت دارد؟ آیا صنعت کشاورزی به عنوان اولین حلقه سلامت در هیچ برنامه ای قرار دارد؟
  5. آیا برای محیط زیست به جز شعار و برنامه بسیجی وار برنامه اجرایی واقعی وجود خواهد داشت؟ آیا این تغییر بیست میلیون بخاری که شما فرمودید در قالب برنامه تدوین شده است؟
  6. آیا در خصوص عدم قطعی گاز در سال آتی که اشاره فرمودید برنامه ریزی کنترلی و طولاتی مدتی وجود دارد؟ آیا در میانه زمستان آماده دفاع از این موضوع خواهید بود؟

امیدوارم برای این سوال ها جواب خوب و قانع کننده ای پیدا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.