دوباره ابر کامپیوتر ایرانی

چندین بار خبر ابر رایانه ملی منتشر شده است. تا مدتی قبل همه خبرها با اولین ابر رایانه شروع می‌شد، اما این بار اوضاع بهتر است. تصاویری منتشر شده است و حداقل در خبرها، عددهایی نیز منتشر شده است. آخرین خبر بزرگ در سال ۸۶ بود که فکر می‌کنم اولین خروجی قابل استفاده این پروژه در دانشگاه امیر کبیر معرفی شد و مدتی سر و صدا کرد و بعد خبر بیرونی از آن منتشر نشد. برای یاد آوری نوشته قبلی را در ابر کامپیوتر ایرانی سال ۸۶ بخوانید.

این بار عنوان خبر این گونه است، ؛رونمایی همزمان دو ابررایانه از ‌‌۵٠٠ ابررایانه قدرتمند جهان در ایران ؛ این عنوان می‌تواند درست باشد، اما حداقل جایی در لیست Top 500 برای آن وجود ندارد. بر اساس TOP500 List – November 2010 و اطلاعاتی که به صورت شفاهی و البته غیر مستند (از دید یک کاربر بیرونی) بیان شده است شاید رتبه ۱۰۰ تا ۱۲۰ برای این ابر رایانه کسب شود. اما تا زمان فهرست بعدی Top500 این اطلاعات غیر قابل استناد است. البته ممکن است به خاطر تحریم و دلایل مشابه به آن امکان حضور در لیست وجود نداشته باشد، با این حال خروجی آزمون LINPACK برای شفاف‌تر کردن این پروژه مفید خواهد بود.

انتقاد عمده این پروژه نبود اطلاعات رسمی در این مورد است. لطفا برای این پروژه‌ها یک سایت رسمی راه اندازی کنید! خبرهایی که در خبرگزاری‌ها آمده است مملو از غلط‌های املایی و عدم وجود ساختار مناسب است. هر چند بر اساس نگاه اول به تصاویری که منتشر شده است، انتقادهای سطحی نسبتا زیادی می‌توانست گرفت، اما نفس انجام این کار و مهمتر از آن راضی شدن دولت برای اختصاص بودجه به چنین کارهایی جای خوشحالی دارد. هر چند بعد از این همه سال می‌توانست خیلی بهتر باشد اما این بار انتقاد را کم می‌کنم و امیدوارم ابر رایانه بعدی خوش‌نام تر و منسجم تر باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.