سیگنال‌های اطلاعات مکانی درون ویدیوها

تصاویر تعقیب و گریز توسط پلیس که معمولا با هلی‌کوپترهای خبری ضبط می‌شوند طرفدارهای خاصی دارد. خانم Oona Räisänen (یک چیزی شبیه رایزنِن به فارسی) توی یکی از این ویدیوهای یوتیوب الگوی صوتی غیرعادی می‌شوند و بر اساس مطلبی که تحت عنوان  Mystery signal from a helicopter در بلاگش منتشر کرده، می‌تواند یک جریان صوتی رو از این فیلم جدا کند.

bitteja

با استفاده از یک اسکریپت پرل و فیلترهای برنامه SoX و تحلیل‌گر Baudline این جریان صوتی تبدیل به مجموعه‌ای از طول و عرض‌های جغرافیایی می‌شود که مسیر حرکت هلی‌کوپتر را نشان می‌دهد.

positionplot

این اتفاق دلیل خیلی منطقی دارد و در حقیقت یکی از ویژگی‌های انتقال‌دهنده‌ی هوایی Nucomm Skymaster TX است که می‌تواند اطلاعات مکانی GPS تعبییه شده درون خود را به همراه فید ویدیویی به گیرنده‌ی تصاویر انتقال دهد.

Oona در حقیقت یک هکر علاقه‌مند به پردازش سیگنال و الکترونیک هستند که بدون ابزارهای دولتی، دانش خیلی پیچیده و امکانات انحصاری از اطلاعات عمومی (اسمش رو بگیم Open Source) برای پیدا کردن اطلاعات اختصاصی استفاده کرده است. این نمونه‌ی بسیار کوچکی است که چرا دولت‌ها به آسانی توانایی جاسوسی همه جانبه از شهروندان را دارند.

شاید دوست داشته باشید ویدیوی اونا در سی‌امین کنفراس آشوب به موضوع My journey into FM-RDS را هم ببینید:


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *